Sınav Öncesi Hazırlık

Hayatımızda hayalini kurduğumuz her şey için mutlaka bir sınava tabi tutuluyoruz öyle değil mi? Bu bir kariyer olabilir ya da iş hayatımızda normal yaşantımızda yaşadığımız olaylar sonucu sınavlara tabi tutulduğumuzu düşünürüz. Bu yazımızda Sınav Öncesi Hazırlık aşamasında neler yapmamız gerekli, bundan kısaca bahsedeceğiz. Ana sayfamızda aslında bu konuya farklı bir bakış açısıyla değindik. Eğer bu yazdan sonra ana sayfamızda bulunan konuya göz atmak isterseniz, Sınava Hazırlık: Başarılı Olmak İçin İpuçları isimli konumuzu inceleyebilirsiniz. Pek çok arkadaş maalesef sınav öncesi olabildiğince tedirgin, agresif ve heyecanlı olabiliyor. Bu konuda onlara sonuna kadar katılıyorum çünkü okul döneminde telafisi olan sınavlardan ziyade telafisinin en erken bir yıl sonra olabileceği sınavlar öncesi mutlaka insanlar kendisini gergin hissedebilir. Ancak burada hiç bir şeyin sizden daha değerli olmadığını bilmeniz gerekiyor. Sınava hazırlık döneminde dikkatinizi dağıtabilecek olan tüm kişilerden ya da yakınlarınızdan uzak durmanız gerekiyor. Aslında sınav öncesi hazırlık döneminde ilk yapmanız gereken bu durum diyebilirim.

Çok yakın arkadaşınız vardır ancak hazırlık döneminizde sizi olabildiğince meşgul ediyordur. Kesinlikle sizi meşgul eden kişilerden bir süreliğine uzak durmanız sizin faydanıza olacaktır. ÖSYM sınavlarına girecekseniz, sınavdan 6 ay önce mutlaka test çözümlerinde artışa gitmeniz gerekiyor. Günde örneğin 5 test çözüyor iseniz, bunu son altı ay on adet ve üzerine çıkarmak için çaba sarf etmelisiniz. Normal lise yada ilköğretim sınavları yani ders sınavlarında çok fazla telaş yapmanıza ya da endişe duymanıza gerek yok diyebiliriz. Ancak ilk sınavdan kötü bir sonuç aldıysanız, ikinci sınav son sınav ise, o halde o sınavlara da çok sıkı çalışmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Aslında okullarda girdiğiniz ders sınavlarında yapmanız gereken bir şey var. Eğer ilk sınavlardan güzel sonuçlar elde ederseniz, son sınavlarda telaşlanma ve kaygı yaşamaz, olabildiğince rahat olursunuz. Bu sayede endişe, kaygı ve  moral bozukluğunun önüne geçmiş olursunuz. Aslında bu verdiğimiz örnek sınavlardan başarılı olmanız için yapmanız gereken tek kural! İlk Sınavdan iyi puan al ve sonra ki sınavlarda rahat ve özgür olarak sınav katılımı yap.

Yapılan araştırmalara göre sınav öncesi rahat olan insanlar, sınavlarda daha başarılı oluyorlar. Rahat olmanız için kendinize olabildiğince güvenmeniz gerekiyor. Hadi, diğer başaran insanlardan bir farkınız olmadığını gösterme zamanı!

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
TYT SINAVI
1. OTURUM

15 AĞUSTOS 2019

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
60
ADET SORU
64
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
  • Sınav Öncesi Hazırlık

    Hayatımızda hayalini kurduğumuz her şey için mutlaka bir sınava tabi tutuluyoruz öyle değil mi? Bu bir kariyer olabilir ya da iş hayatımızda normal y... Devamını Oku

  • Eğitim Nedir?

    Bu yazımız Eğitim bölümümüzün ilk konusu niteliğindedir. Bu yüzden aslında almak istediğimiz eğitimin ne olduğunu, Eğitim Nedir sorusuna karşılık ver... Devamını Oku

KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER