Eğitim Nedir?

Bu yazımız Eğitim bölümümüzün ilk konusu niteliğindedir. Bu yüzden aslında almak istediğimiz eğitimin ne olduğunu, Eğitim Nedir sorusuna karşılık verilen klasik cevaplar dışında biraz daha detaylandırmak gerekiyor. Hayatımızda düşünebildiğimiz, üzerinde fikir üretebildiğimiz her ne varsa, eğitime dayalı, belirli bir nesne, obje ya da düşünce üzerinde kararlıklıkla cevap verebilmemiz ise, eğitim ile alakalıdır. Sadece eğitimini almak istediğiniz branş ya da kategorilerde güzel işler başaran insanlardan alınmaz mesela eğitim! Kendi içinizde isteğinizle de kendinizi eğitebilir ya da geliştirebilirsiniz. Konumuzun başında da belirttiğimiz üzere, düşünebilen her şey eğitilebilir ya da kendini eğitebilir. Bugün evcil bir hayvan besliyorsanız, profesyonel bir eğitim alsın istemiyorsanız, hayvan eğiticilere gerek duymadan kendiniz de dostunuzu eğitebilirsiniz. Aslında buna da gerek yok diyebiliriz. Yeni doğan bir köpek, dışkısını yaparken genelde olduğu yerde bir iki tur döner. Bunu fark ettiniz mi? Neden döndüğünü tabi ki şuan açıklamayacağız ancak, yaradılışta bizlere bahşedilen bazı eğitim kavramları vardı. Kimseye ihtiyaç duymadan da eğitimli bir birey olabiliriz.

Yazımız biraz uzun olacak ancak, okumayı ve öğrenmeyi seviyorsanız, belirlediğim dal üzerinde nasıl eğitim alabilirim sorusuna cevap arıyorsanız, sizlere en iyi cevapları vermeye başlayacağız. Ancak dediğimiz gibi öncelikle Eğitim Nedir? bunu gerçekten öğrenmeniz gerekiyor. Eğitmeye dayalı eğitim tabi ki çok özel ve güzeldir. Eğitimci insanlar bilgi birikimlerini eğitmek istedikleri kişilerle paylaşarak geleceğe güzel aktarım yaparlar. Bu konuyu okuyan sen aslında çok şanslı olduğunu belirtmek isteriz. Eğitimin henüz ne olduğunu bilmeden öğrenmeye, bilgi alışverişi yapmaya giden o kadar çok insan var ki, seni bu yazımızı okuduğun için tebrik ediyoruz. Yine bazı insanlar var ki bu yazının başlığını okuduğunda öğrenmenin ayıp olduğunu düşünüp bakmayacaklar bile! Sen onlardan olmadığın için, gerçekten çok şanslı bir birisin. O halde başlıklar halinde nasıl bir eğitim istiyoruz? Bunu öğrenelim.

Hangi Konuda Eğitim Almak İstiyorsunuz?

Belki de en kritik soruların başında geliyor. Hangi Konuda Eğitim Almak İstiyorsun? Şuan kaç yaşındasın bunun pek bir önemi yok. Önemli olan kendine olan güvenin! Geçmişine bakarak aslında eğitimini almak istediğin branşın ya da elektronik bir cihazı kontrol edebilmenin, senin için zor olup olmayacağını az çok tahmin edebilirsin. Her insan sesinin güzel olmasını ister ancak, geçmişte defalarca eğitimini alsa bile yeteneği olmadığı sürece başarılı olamaz. Başarılı olabileceğinize inandığınız konulara atılım yapmanız sizin için daha doğrusu geleceğiniz için çok önemlidir. İlgi duyacağınız ya da içinizde sönmeyecek konularda eğitim almalısınız. Bu sayede gelecekte, geçmişte alacağınız eğitim veya eğitimler yaşam biçiminizi de etkileyecektir.

Bir torna atölyesinde eğitim alıp o sektörde mi başarılı olacağınıza inanıyorsunuz? Çevrenizde bu sektörün geleceği yok diyen insanlara çok fazla aldırmayın. Eğer bu sektörde kendinizi iyi yerlerde göreceğinize inanıyorsanız, inançlarınızın peşinden gitmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Çevreniz de mutlaka sizi yönlendirecek iyi veya kötü insanlar olacaktır. Burada sizleri kötü yönlendirecek insanları tespit etmeniz gerekmektedir. Sevdiğiniz veya kendinizden emin olduğunuz alanlarda başarılı olamayacağınızı düşünen insanların düşünceleri sizi asla yönlendirmemeli! Başaracağınıza inandığınız alanlarda eğitim almak ve sonunda başarısız olmak asla bir kayıp olarak düşünülmemeli. Unutmayın, eğitim her zaman kalıcıdır.

Üniversite Okumak İçin İstemediğiniz Bölümleri Tercih Etmeyin

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi hattan en başında geliyor diyebiliriz. Bir çok gencin hayalinde ailesiyle birlikte yaşadığı ilden kurtulup biraz daha özgür olmanın verdiği hayalle, istemediği hatta ilgi duymadığı bölümlerde Eğitim ve Öğretim görüyorlar. Bu maalesef yapacağınız en büyük hata diyebiliriz. Sonu başarısızlıkla biten yegane hata diyebiliriz. Para giriş çıkışlarıyla alakanız yok ve birebir diyalog kurup iletişime geçmek konusunda iyi olmadığınız halde Bankacılık bölümünü tercih etmemelisiniz mesela. Bu bölümden mezun olduktan sonra atılım yapacağınız iş hayatınızda ki mutluluk asla yanınıza uğramayacak. Ya da biraz daha ileri giderek, insan sağlığı konusunda başarılı olabileceğinizi düşünmüyorsanız, TIP Fakültesini seçenekleriniz arasına koymamalısınız. Kısacası eğitim almak için eğitim almak iş hayatınızı maalesef istediğiniz ya da sizi mutlu edecek düzeyde ilerlemeyecektir. Üniversite hayatı deyip yaşadığınız küçük bir kasabadan metropol hayatına gidebilmek için eğitim hayatınız ile lütfen oynamayın. Belki dolu dolu mükemmel bir dört yıl geçireceksiniz ancak o 4 yılın sonunda belki de hayatınız boyunca pişman olacağınız bir hayat ile karşılaşacaksınız.

Sevdiğiniz Bölümde Eğitim Alıp Başarılı Olmak

İşte konumuzun en güzel yeri diyebiliriz. Eğer buraya kadar sıkılmadan okuyup kendi içinde değerlendirme yaptıysan, yolun açık arkadaşım! Eminiz ki bu yazı da buraya kadar gelmen ile birlikte hangi alanlarda başarılı olabileceğin, az çok kafanda canlanmış durumda. İşte senin yolun bu olmalı! Resim öğretmeni mi olmak istiyorsun? O halde neler yapabileceğin ya da yaşadığın bölgede hangi okullar yetenek sınavı ile öğrenci alıyor ? Bunun araştırmasını yapmaya başla. Yaşadığınız hayat çok değerli ve yıllar sonra geçmişinize bakıp hata yaptığınızı düşünmemek adına, mutlu olacağınız alanlara yönelmeyi ihmal etmeyiniz. Bu makalemizde sizlere aslında zorla alınan eğitimi değil, hayalini kurduğunuz gelecek için eğitim almanız gerektiğine dair bilgilendirme yaptık. Umarız bu yazı düşüncelerinizde yeni ufuklar açar ve mutlu olduğunuz bir geleceğin temelini atarsınız. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI
1. OTURUM (TYT)

03 Mart 2020

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Matematik Çalışma Soruları

 • Pegem Akademi KPSS Eğitim Bilimleri Konu Konu Düzenlenmiş Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular Son 5 Sınav

  Belki de bugüne dek en çok tercih edilen KPSS Hazırlık için Hazırlanmış Test Kitabı olan Pagem Akademinin hazırladığı eserden bahsedeceğiz. Öncelikle... Devamını Oku

 • Son 3 Yıl KPSS Çıkmış Sorular

  2018 KPSS Eğitim Bilimleri Tamamı Çözümlü Son 3 Yıl Çıkmış Soruları Arkadaşlar Kpss sınavına girecek olan arkadaşların mutlaka satın alması gereken b... Devamını Oku

 • Sınav Öncesi Hazırlık

  Hayatımızda hayalini kurduğumuz her şey için mutlaka bir sınava tabi tutuluyoruz öyle değil mi? Bu bir kariyer olabilir ya da iş hayatımızda normal y... Devamını Oku

 • 2018-YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) Türkçe

KATEGORİLER